فلوناریزین

جدول محتوایی

برچسب‌ها
(درباره اختلال حرکتی بیشتر بدانیم) آتروفی اختلال تیک اختلال کم توجهی اختلال یادگیری بیش فعالی بیماری مغز و اعصاب بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری کیاری یا کیاری تالیف دکتر نرجس جعفری تشنج تگاتارد حبیبه نژاد بیگلری داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی لاموتریژین چیست؟ در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود دومپریدون دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ریتالین ریسپریدون سدیم وال پرات سندرم عصبی همراه با حرکات اضافی چیست سیمیوال فلج مغزی فنوباربیتال فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص پردنیزولون كاربامازپين لوتیراستام مموری پاور مننژیت مُهره‌شِکافیا اسپینا بیفیدا مکمل ها نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویگاباترین پیراستام چکیده جامعی از کتاب تکامل نلسون کلوبازام یا سرسام

فلوناریزین

لوناریزین توسط برخی متخصصین مغز و اعصاب در ایران نیز تجویز میشود و در  برخی داروخانه ها موجود هست.

نام تجاری معروف این دارو, sibelium, می باشد و با قرصهای ۵ و ۱۰ میلیگرمی موجود می باشد. 

به گزارش نوین دارو به نقل از بالین دارو، فلوناریزین، از دسته داروهای کلسیم چنل بلاکر غیراختصاصی می باشد که خاصیت آنتی هیستامینی نیز دارد و در پیشگیری از حملات میگرن اندیکاسیون دارد. همچنین این دارو در سرگیجه ناشی از منشا مرکزی یا محیطی، درمان کمکی صرع، اختلالات عروق محیطی نیز موثر بوده است.

این دارو علاوه بر خاصیت کلسیم چنل بلاکری و آنتی هیستامینی، دارای خاصیت بلوک کنندگی گیرنده دوپامینی ( D2) و همچنین بلوک گیرنده های سروتونینی نیز می باشد؛ بنابراین با توجه به بلوک این گیرنده ها، از عوارض این دارو می توان به افسردگی، پارکیسنون، عوارض اکستراپیرامیدال نام برد و از موارد منع مصرف این دارو، بیماران دچار افسردگی، پارکینسون، اختلالات اکستراپیرامیدال و بیماران دچار حساسیت به دارو می باشد.

فلوناریزین، تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا ندارد و در آمریکا موجود نمی باشد.

در چند کارازمایی و مطالعه با کنترل، دوز توصیه شده این دارو ۵ الی ۱۰ میلیگرم بوده است و برخی شواهد، اثربخشی این دارو را نشان داده اند .

موسسه ملی سلامت و تعالی بالینی انگلستان ( NICE ) پیشنهاد می کند که طبق برخی شواهد، فلوناریزین به اندازه پروپرانولول یا توپیرامات در بزرگسالان در کاهش فرکانس حملات میگرن موثر است.

همچنین این موسسه توصیه می کند که طبق برخی شواهد در کودکان، فلوناریزین از پلاسبو در کاهش حملات میگرن موثرتر بوده و به اندازه نیمودیپین، آسپیرین، پروپرانولول، دی هیدروارگوتامین موثر می باشد؛ با این حال، این مطالعات در کودکان کوچک بودند و کیفیت پایین داشتند.

شایعترین عوارض این دارو: افزایش وزن، افسردگی، خواب الودگی و عوارض اکستراپیرامیدال می باشد.

۱. NICE Guidelines September 2014.

۲. Uptodate 2017.

۳. British Journal of Pharmacology 1987.

۴. Amery WK, et al.1983. Flunarizine,  Calcium Channel Blocker; A New Prophylactic Drug in Migrain. Headache 23(2):70-4.

 تحریریه وب سایت

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود