آدرنولکودیستروفی در یک خاندان ایرانی

جدول محتوایی

برچسب‌ها
(درباره اختلال حرکتی بیشتر بدانیم) آتروفی اختلال تیک اختلال کم توجهی اختلال یادگیری بیش فعالی بیماری مغز و اعصاب بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری کیاری یا کیاری تالیف دکتر نرجس جعفری تشنج تگاتارد حبیبه نژاد بیگلری داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی لاموتریژین چیست؟ در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود دومپریدون دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ریتالین ریسپریدون سدیم وال پرات سندرم عصبی همراه با حرکات اضافی چیست سیمیوال فلج مغزی فنوباربیتال فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص پردنیزولون كاربامازپين لوتیراستام مموری پاور مننژیت مُهره‌شِکافیا اسپینا بیفیدا مکمل ها نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویگاباترین پیراستام چکیده جامعی از کتاب تکامل نلسون کلوبازام یا سرسام

آدرنولکودیستروفی(Adrenoleukodystrophy) یک بیماری ژنتیکی وابسته به کروموزوم X است که با از هم پاشی غلاف میلینی در مغز، حضور اسیدهای چرب با زنجیر بسیار بلند(VLCFA) و نارسایی آدرنال تظاهر پیدا میکند. در این مطالعه ۴ ساله بر روی خاندانی از استان لرستان(ایران)، ما تجربه خود از علائم، نحوه تشخیص و مدیریت بیماری را به اشتراک گذاشتیم.

در این خانواده، این بیماری به طور میانگین از ۶ سالگی با علائمی چون تشنج، اختلالات رفتاری، اختلالات حرکتی، آتاکسی و بی خوابی تظاهر میافت که سپس با الگوهای لکودیستروفیک در MRI مغز، حضور VLCFA و بررسی های ژنتیکی تایید شد. با توجه به شیوع بالای بیماری در این خاندان، توصیه‌های لازم جهت پیگیری‌های مدون و غربالگری‌های جنینی و نوزادی به ایشان ارائه گردید.

نهایتا، در این بیماری تشخیص و مداخله زودهنگام، همراه با تست های تشخیصی غربالگری حین حاملگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و از پیشرفت و هزینه‌های قابل توجه بعدی جلوگیری خواهد نمود.

لینک مقاله

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود