ال کارنیتین

جدول محتوایی

برچسب‌ها
آریپیپرازول چیست؟ اختلالات ژنتیکی به نام لوکودیستروفی اسپاستیسیتی، پاراپلژی، بیماری نرون حرکتی افسردگی سایکوتیک انوکساپارین چیست؟ دکتر حبیبه نژاد بیگلری بیماری HSP بیماری خود ایمنی بیماری میتوکندریال بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری پارکینسون بیماری کاناوان چیست؟ تری هگزیفنیدیل - آرتان تشنج حبیبه نژاد بیگلری داروهای ضد صرع داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی توپیرامات چیست؟ داروی زیپکس چیست داروی ضد زوال عقل دکتر حبیبه نژاد بیگلری داروی نیترازپام چیست؟ درباره داروی لاکوزامید درباره داروی یونی ماید درباره منیزیم در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود درمان دمانس واسکولار دستور عمل اجرایی و ابزار غربالگری تکامل دونپزیل دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان رقیق کننده خون شبیه هپارین سیبلیوم فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص ملاتونین چیست؟ لاکوزامید چیست؟درباره داروی لاکسا لوتیراستام لوپوس اریتماتوز نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویروس‌های هرپس سیمپلکس ویگاباترین کمک به درمان حمله های میگرن

 ال کارنیتین

عوامل تغذیه ای و ویتامین ها(مکمل ها)

ال کارنیتین یا لووکارنیتین
کارنیتین نوعی پروتئین است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد و جهت متابولیسم چربی و اکسیداسیون اسیدهای چرب ضروری مورد استفاده بدن قرار می گیرد. این ماده به بدن کمک می نماید تا چربی را به انرژی تبدیل کند. لذا مکمل های حاوی کارنیتین ‏ در موارد مختلفی از جمله کمبود این ماده در بدن به علت مشکلات متابولیسمی و یا کاهش سطح این ماده به علل مختلف (از جمله طی نمودن مراحل درمانی برخی بیماری ها مانند نارسایی مزمن کلیوی) استفاده می شوند.

پیش از شروع مصرف لووکارنیتین
-چنانچه باردار یا شیرده می باشید، با وجود اینکه مصرف کارنیتین برای کودک و جنین تا کنون مضر شناخته نشده، اما حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.
– در صورت سابقه ی هرگونه اختلال کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
 -در صورتی که قند خون شما بالا می باشد یا مبتلا به دیابت می باشید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 -در صورت سابقه ی تشنج یا ابتلا به بیماری صرع به پزشک خود اطلاع دهید.
-لیست کامل داروهای مصرفی فرآورده های مکمل گیاهی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید   تا در صورت احتمال تداخل ،اقدامات لازم را انجام دهد.
-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی، پزشک یا داروساز را در جریان قرار دهید.

نحوه ی صحیح مصرف لووکارنیتین
-لوو کارنیتین را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. به صورت معمول مصرف این دارو دو تا چهار نوبت در روز تجویز می گردد. پزشک یا داروساز به شما خواهد گفت که چه مقدار دارو در هر نوبت مصرف نمایید و ممکن است مقدار مصرف در هر نوبت با توجه به شرایط شما متفاوت باشد.
-اشکال دارویی متنوعی از ال کارنیتین در بازار دارویی موجود میباشد. (قرص، کپسول یا ویال خوراکی) لذا باید توجه کنید که این دارو برای شما به چه شکل دارویی تجویز گردیده است و دستور مصرف دارو را با داروساز خود چک نمایید.
-به این موضوع توجه نمایید که برخی قرص های ال کارنیتین را باید به صورت کامل ببلعید در صورتی که برخی از انواع آن جویدنی می‌باشند.لذا نوع قرص را از داروساز سوال نمایید و به نوشته های درج شده روی بسته بندی توجه کنید. 
-سعی کنید دارو را در زمان‌های مشخص و به طور منظم مصرف نمایید تا اثرات مطلوب سریعتر ظاهر گردد.
-در صورت فراموشی مصرف یک نوبت به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید.
سعی کنید تعداد نوبت مصرفی تجویز شده در شبانه روز را کاملاً مصرف کنید. با این حال در صورتی که به کل مصرف یک یا چند نوبت را فراموش کردید، از دو یا چند برابر نمودن مقدار مصرف در یک نوبت خودداری نمایید. 
-چنانچه ویال خوراکی (فرم دارویی مایع) برای شما تجویز گردیده است، آن را همراه یا پس از غذا مصرف نمایید و مقدار کارنیتین توصیه  شده در هر نوبت را به دقت اندازه گیری کنید.
-می‌توانید لووکارنیتین مایع را به تنهایی یا همراه با سایر نوشیدنی ها یا غذاهای مایع به آرامی میل کنید.
-از آنجا که لووکارنیتین در متابولیسم چربی و تولید انرژی در بدن نقش دارد و در برخی موارد به عنوان مکمل ورزشی و جهت کاهش وزن نیز توصیه می‌شود، قاعدتاً ممکن است فکر کنید که این دارو توانایی بدن در سوخت و ساز چربی و کاهش وزن را افزایش می‌دهد. اما باید بدانید که بدن انسان بسیار پیچیده می باشد و طبق مطالعات اخیر مصرف ال کارنیتین به مدت ۸ هفته در ۳۸ خانم که چهار بار در هفته ورزش انجام می دادند، منجر به کاهش وزن بیشتر نسبت به زنانی که این مکمل را مصرف ننموده اند نشده است. همچنین بررسی مطالعات دیگر نشان داده است که در افراد با اضافه وزن زیاد و میانسالان به طور متوسط کاهش ۱.۳ کیلوگرم در مدت مصرف ال کارنیتین مشاهده گردیده است .لذا همچنان نیاز به تحقیقات بیشتر جهت تایید فواید این مکمل در کاهش وزن در افراد جوان تر و فعال تر می باشد.
-چنانچه این مکمل را جهت کاهش وزن صرف می نمایید حتماً نیاز به فعالیت بدنی و رژیم غذایی اصولی جهت رسیدن به وزن مطلوب خود دارید و نقش لووکارنیتین با توجه به تحقیقات در کاهش وزن کم می باشد.
-در مطالعات جدید لووکارنیتین (خصوصاً استیل لووکارنیتین)تاثیرات مثبتی بر روی عملکرد مغزی در برخی بیماری‌های مغزی داشته است و همچنان نیاز به مطالعات بیشتری جهت تایید این ادعا می باشد.
 -اثرات لووکارنیتین به عنوان مکمل ورزشی ممکن است غیر مستقیم بوده و پس از هفته‌ها یاماه ها مصرف ظاهر شود و با مکمل های حاوی کافئین یا کراتین از این لحاظ متفاوت می باشد. این ماده ممکن است در مرحله ی ریکاوری، اکسیژن رسانی به عضلات، افزایش جریان خون و تولید نیتریک اکساید جهت کاهش خشکی ماهیچه پس از ورزش و به صورت غیرمستقیم موثر باشد اما از مصرف طولانی مدت آن خودداری نمایید و در صورت تمایل به مصرف، حتماً با پزشک متخصص مشورت نمایید.

عوارض ناخواسته ی دارویی لووکارنیتین
 _در صورت احساس تهوع، استفراغ یا درد شکمی، با مصرف غذاهای سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه از ابتلا به این عوارض جلوگیری نمایید. -در صورت بروز اسهال، آب و مایعات به مقدار کافی مصرف کنید تا آب از دست رفته ی بدن جبران گردد.
– بوی نامطبوع بدن می تواند یکی از علائم ناشی از مصرف ال کارنیتین باشد.چنانچه این مسئله شدید و آزاردهنده بود، می توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف کارنیتین

کوفاکتور ضروری برای متابولیسم اسیدهای چرب
الف- درمان کمبود کارنیتین اولیه:
ب- درمان کمبود کارنیتین ثانویه به بیماری ها یا همودیالیز

فارماکوکینتیک کارنیتین

دوز های خوراکی لووکانیتین جذب آهسته و ناکاملی از دستگاه گوارش دارند. فراهم زیستی دارو تنها در حدود ۱۰-۱۵% می باشد. دارو به پروتئین های پلاسما متصل نمی شود.

عوارض جانبی کارنیتین

تهوع، اسهال، استفراغ، کرامپ های شکمی، تغییر بوی بدن ناشی از تولید متابولیت تری متیل آمین ، تشنج

هشدار ها کارنیتین

هر دو فرم ایزومر L و DL کارنیتین استفاده می شود اما به نظر می رسد که تنها فرم L موثر بوده و از طرفی فرم DL می تواند منجر به کمبود کارنیتین شود.

دارو های هم گروه کارنیتین

 ا سی ا

 سرماخوردگی بزرگسال

 انتی هموروئید

 سرماخوردگی کودکان

 پدیاتریک گریپ

 سیناکلست

 فیبرینولیزین

 پیراستام

 لانرئوتاید استات

 اوکتروتید استات

 سیناریزین

 فامپریدین

 سیتی کولین

 میگلوستات

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود