لوتیراستام

جدول محتوایی

برچسب‌ها
آریپیپرازول چیست؟ اختلالات ژنتیکی به نام لوکودیستروفی اسپاستیسیتی، پاراپلژی، بیماری نرون حرکتی افسردگی سایکوتیک انوکساپارین چیست؟ دکتر حبیبه نژاد بیگلری بیماری HSP بیماری خود ایمنی بیماری میتوکندریال بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری پارکینسون بیماری کاناوان چیست؟ تری هگزیفنیدیل - آرتان تشنج حبیبه نژاد بیگلری داروهای ضد صرع داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی توپیرامات چیست؟ داروی زیپکس چیست داروی ضد زوال عقل دکتر حبیبه نژاد بیگلری داروی نیترازپام چیست؟ درباره داروی لاکوزامید درباره داروی یونی ماید درباره منیزیم در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود درمان دمانس واسکولار دستور عمل اجرایی و ابزار غربالگری تکامل دونپزیل دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان رقیق کننده خون شبیه هپارین سیبلیوم فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص ملاتونین چیست؟ لاکوزامید چیست؟درباره داروی لاکسا لوتیراستام لوپوس اریتماتوز نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویروس‌های هرپس سیمپلکس ویگاباترین کمک به درمان حمله های میگرن

لوتیراستام

نام انگلیسی دارو: levetiracetam

اسامی تجاری دارو:

بایولپراbiolepra  

اپی ستام Epicetam

لوبل Levebel

مت اور Matever

ایتالپ Italep

لوتیراستام متعلق به دسته‌ای از داروها است که به عنوان داروهای ضد تشنج شناخته می‌شوند. لوتیراستام ممکن است تعداد تشنج شما را کاهش دهد. دااین دارو برای درمان تشنج (صرع) استفاده می‌شود. لوتیراستام همراه با سایر داروها برای درمان انواع خاصی از تشنج در بزرگسالان و کودکان مبتلا به صرع استفاده می‌شود. با کاهش هیجان غیر طبیعی در مغز کار می‌کند.

نکات مهم در مصرف دارو

قبل از شروع مصرف لوتیراستام،  راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. 

اگر سوالی داشتید، از پزشک خود بپرسید.

لوتیراستام را طبق دستور پزشک، معمولاً دو بار در روز از طریق دهان با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. مقدار مصرف در کودکان نیز بر اساس وزن است.

برای کاهش خطر عوارض جانبی (مانند سرگیجه و خواب آلودگی)، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید.

دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

به طور مرتب از لوتیراستام استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید.

برای کمک به یادآوری، هر روز آن را در همان ساعت مصرف کنید.

دوز خود را افزایش ندهید و از لوتیراستام بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز استفاده نکنید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

بدون مشورت با پزشک مصرف لوتیراستام را قطع نکنید. با قطع ناگهانی دارو، ممکن است تشنج شما بدتر شود.

دوز مصرفی شما باید به تدریج کاهش یابد.

در صورت ادامه، تغییر یا بدتر شدن تشنج به پزشک خود اطلاع دهید.

سرگیجه، خستگی غیرمعمول یا ضعف ممکن است رخ دهد.

این عوارض جانبی در ۴ هفته اول بیشتر دیده می‌شود و معمولاً با سازگاری بدن با دارو کمتر می‌شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیش از خطر عوارض جانبی است. در صورت بروز عوارض جانبی جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. لوتیراستام می‌تواند بثوراتی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را جدا از بثورات نادر که می‌تواند نشانه‌ای از یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز بثورات بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید

موارد احتیاط و هشدار در مصرف لوتیراستام

قبل از مصرف لوتیراستام، اگر به آن یا آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.

قبل از استفاده از لوتیراستام، سابقه‌ی پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً در مورد: بیماری کلیوی ( مانند درمان دیالیز) و اختلالات روحی / خلقی ( مانند افسردگی)

لوتیراستام به خصوص در ماه اول درمان ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود.

قبل از جراحی، در مورد تمام محصولات مورد استفاده خود ( مانند داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

موارد احتیاط در کودکان:

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی دارو، به ویژه تغییرات ذهنی / خلقی ( مانند تحریک پذیری، پرخاشگری، تحریک، عصبانیت، اضطراب، افسردگی  افکار خودکشی) حساسیت بیشتری نشان دهند. کودکان کمتر از ۴ سال ممکن است در هنگام استفاده از لوتیراستام در معرض خطر بیشتری برای افزایش فشار خون باشند.

موارد احتیاط در بزرگسالان:

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی لوتیراستام، به ویژه خواب آلودگی، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی، حساسیت بیشتری نشان دهند. این عوارض جانبی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

موارد احتیاط در بارداری:

در دوران بارداری، لوتیراستام باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. این مورد ممکن است به یک نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند.

با این حال، از آنجا که تشنج‌های درمان نشده یک بیماری جدی است که می‌تواند هم به یک زن باردار و هم به نوزاد تازه متولد شده آسیب برساند، مصرف لوتیراستام را قطع نکنید، مگر اینکه به دستور پزشک شما انجام شود.

اگر قصد بارداری دارید یا باردار هستید، فوراً با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه‌ی عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی از تمام محصولاتی  که استفاده می‌کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

علائم اوردوز

   خواب آلودگی

    تحریک

    پرخاشگری

    کاهش هوشیاری ( کما)

    تنفس دشوار

منبع webmd ,medlineplusmedscape

تحریریه وب سایت

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود