پروپیونیک اسیدمی: تشخیص و یافته‌های تصویربرداری

جدول محتوایی

برچسب‌ها
(درباره اختلال حرکتی بیشتر بدانیم) آتروفی اختلال تیک اختلال کم توجهی اختلال یادگیری بیش فعالی بیماری مغز و اعصاب بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری کیاری یا کیاری تالیف دکتر نرجس جعفری تشنج تگاتارد حبیبه نژاد بیگلری داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی لاموتریژین چیست؟ در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود دومپریدون دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ریتالین ریسپریدون سدیم وال پرات سندرم عصبی همراه با حرکات اضافی چیست سیمیوال فلج مغزی فنوباربیتال فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص پردنیزولون كاربامازپين لوتیراستام مموری پاور مننژیت مُهره‌شِکافیا اسپینا بیفیدا مکمل ها نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویگاباترین پیراستام چکیده جامعی از کتاب تکامل نلسون کلوبازام یا سرسام

پروپیونیک اسیدمی(Propionic Acidemia) یکی از اختلالات نادر مادرزادی نورومتابولیک است که با الگوی اتوزومال مغلوب توارث میابد. این اختلال به دنبال نقصی در آنزیم پروپیونیل-کوآ کربوکسیلاز ایجاد شده و می‌تواند باعث کتواسیدوز مرگبار، لتارژی، عدم رشد(Failure to Thrive) و تاخیر تکاملی شود.

در این مطالعه ۱۰ بیمار با تشخیص این اختلال در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ در بخش نورولوژی اطفال بیمارستان مفید تهران، پس از ثبت سن، جنسیت، وضعیت تکاملی، یافته‌های بالینی و تصویربرداری و بررسی‌های نورومتابولیک مورد بررسی‌های تکمیلی قرار گرفتند.

یافته‌ها حاکی از آن بود که ۷۰ درصد از این بیماران حاصل ازدواج فامیلی بودند. ۳۰ درصد از آن‌ها دور سر و وزنی کمتر از صدک ۳ داشتند. همچنین پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که پروگنوز بیمارانی که تشخیص و مدیریت این اختلال در آن‌ها به موقع تر بوده بهتر بوده است.

لینک مقاله

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود