درباره آتاکسی تلانژکتازی بیشتر بدانیم

جدول محتوایی

برچسب‌ها
آریپیپرازول چیست؟ اختلالات ژنتیکی به نام لوکودیستروفی اسپاستیسیتی، پاراپلژی، بیماری نرون حرکتی افسردگی سایکوتیک انوکساپارین چیست؟ دکتر حبیبه نژاد بیگلری بیماری HSP بیماری خود ایمنی بیماری میتوکندریال بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری پارکینسون بیماری کاناوان چیست؟ تری هگزیفنیدیل - آرتان تشنج حبیبه نژاد بیگلری داروهای ضد صرع داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی توپیرامات چیست؟ داروی زیپکس چیست داروی ضد زوال عقل دکتر حبیبه نژاد بیگلری داروی نیترازپام چیست؟ درباره داروی لاکوزامید درباره داروی یونی ماید درباره منیزیم در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود درمان دمانس واسکولار دستور عمل اجرایی و ابزار غربالگری تکامل دونپزیل دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان رقیق کننده خون شبیه هپارین سیبلیوم فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص ملاتونین چیست؟ لاکوزامید چیست؟درباره داروی لاکسا لوتیراستام لوپوس اریتماتوز نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویروس‌های هرپس سیمپلکس ویگاباترین کمک به درمان حمله های میگرن

درباره آتاکسی تلانژکتازی بیشتر بدانیم

آتاکسی تلانژکتازی (A-T) نوعی اختلال اتوزومال مغلوب می باشد که با نام سندرم لوئیس- بار نیز شناخته می شود، که با تخریب مخچه ، گشادی مویرگ ها (تلانژکتازی)، عروق عنکبوتی در پوست ، نقص ایمنی ، مستعد ابتلا به سرطان و حساس به اشعه مشخص می شود. A-T اغلب به عنوان بی ثباتی ژنوم یا سندرم پاسخ به آسیب DNA شناخته می شود. این اختلال با دشواری پیشرونده با نا هماهنگی حرکات (آتاکسی) در اوایل کودکی ، معمولاً قبل از سن ۵ سالگی مشخص می شود ، کودکان مبتلا به طور معمول دچار مشکل در راه رفتن ، مشکلات تعادل و هماهنگی دست ، حرکات ناخواسته (کر) ، پیچ خوردگی عضلات (میوکلونوس) ، و اختلال در عملکرد عصب (نوروپاتی) می باشند. افراد مبتلا به این عارضه نیز دچار اختلال در تکلم و مشکل در حرکت دادن چشم خود هستند. افراد مبتلا به آتاکسی – تلانژکتازی اغلب دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و بسیاری از آنها به عفونت های مزمن ریه (عفونت گوش ، سینوزیت ، برونشیت و ذات الریه). مبتلا می شوند. آنها همچنین در خطر ابتلا به سرطان ها به ویژه سرطان سلول های سازنده خونی (لوسمی) و سرطان سلوله ای سیستم ایمنی (لنفوم) می باشند. امید به زندگی افراد مبتلا به آتاکسی- تلانژکتازی بسیار متفاوت است ، افراد مبتلا به طور معمول تا اوایل بزرگسالی زنده می مانند. شیوع آتاکسی- تلانژکتازی در سراسر جهان بین ۱ در ۴۰،۰۰۰ و ۱ در ۱۰۰،۰۰۰  در هر تولد زنده تخمین زده می شود.
علت
جهش در ژنی با نام  ATM باعث آتاکسی – تلانژکتازی می شود. ژن ATM دستورالعمل هایی را برای ساختن پروتئینی را فراهم می کند که به کنترل تقسیم سلولی کمک می کند و در ترمیم DNA نقش دارد. این پروتئین نقش مهمی در رشد و فعالیت طبیعی چندین اندام سیستم بدن از جمله سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن دارد. پروتئین ATM سلول ها را در تشخیص رشته های آسیب دیده یا شکسته شده DNA کمک می کند.
جهش در ژن ATM عملکرد پروتئین ATM را کاهش داده یا از بین می برد. بدون این پروتئین سلول ها ناپایدار می شوند و می میرند. سلول هایی در بخشی از مغز که در حرکات هماهنگ کننده (مخچه) دخیل هستند به ویژه در از بین رفتن این پروتئین ATM  تحت تأثیر قرار می گیرند. از بین رفتن این سلولهای مغزی باعث برخی از مشکلات حرکتی مشخصه آتاکسی – تلانژکتازی می شود. جهش در ژن ATM همچنین از تعمیر آسیب DNA جلوگیری می کند و این منجر به ایجاد تومورهای سرطانی می شود.
علائم
علائم بیماری آتاکسی معمولاً در اوایل کودکی رخ می دهد ، مرحله ای که کودک شروع به راه رفتن می کند. کودکان مبتلا به A-T معمولاً در سن طبیعی شروع به راه رفتن می کنند ، اما در بعضی موارد ممکن است تاخیر در شروع پیاده روی وجود داشته باشد. آنها هنگام راه رفتن ، نشستن ، یا ایستادن ، تاب می خورند ، می چرخند یا مبهوت می شوند و تقریباً به نظر می رسد که مست هستند.
در سن اولیه تحصیلات که حدوداً سه تا شش سال دارد ، در حرکات چشم دچار مشکل می شوند ، زیرا در این سن ، رگهای خونی قابل مشاهده در چشم ها شروع می شود. تغییر رنگ ممکن است به پلک ها ، گوش ها ، صورت ، سقف دهان و احتمالاً سایر قسمت های بدن پخش شود. چرخاندن سر و حرکات سریع چشم و چشمک زدن ممکن است به آرامی ایجاد شود. همچنین ممکن است گاهی اوقات خونریزی بینی وجود داشته باشد. آنها مشکلات گفتاری تحریف شده یا کمبود و مشکل بلع دارند. سایر علائم اولیه شامل مشکلات مربوط به هماهنگی و تعادل دست ، ایجاد انقباض عضلات ، اختلال در عملکرد عصب و حرکات حرکات غیر ارادی است.
تشخیص
تشخیص AT معمولاً با ترکیبی از مشخصه های بالینی عصبی (عدم تعادل ، کنترل غیر طبیعی حرکت چشم) با یک یا چند مورد از موارد زیر که ممکن است در شکل ظاهری آنها متفاوت باشد، عفونتهای مکرر قاعدگی و ناهنجاریهای آزمایشگاهی خاص. (به عنوان مثال کمبود ایمونوگلوبین IgA ، لنفوپنی (کاهش سلول های سیستم ایمنی) به ویژه در لنفوسیت های T و افزایش میزان پروتئین آلفا فیتو پروتئین مشخص می گردد. از آنجا که بعضی از ویژگی های عصب شناختی ممکن است بعداً به وجود آید ، تشخیص A-T برای کودکان آتاکسیک با تشخیص غیرقابل فرار کودک باید در نظر گرفته شود. تشخیص A-T را می توان با یافتن عدم وجود یا کمبود پروتئین ATM یا فعالیت کیناز آن در رده های سلولی کشت شده ، و یا شناسایی جهش های پاتولوژیک در ژن ATM تأیید کرد.
مشاوره ژنتیک می تواند به اعضای خانواده یک بیمار مبتلا به A-T کمک کند تا درک کنند چه موقع انجام آزمایش ژنتیکی برای A-T امکان پذیر است و چگونه باید نتایج آزمایش را تفسیر کرد.
درمان
برای جلوگیری از عفونت ها ، پزشکان به آنتی بیوتیک ها و ایمونوگلوبین IVIG (آنتی بادی های بدست آمده از خون افراد دارای سیستم ایمنی طبیعی) به افراد می دهند ، که ایمونوگلوبولین های از دست رفته را فراهم می کند. IVIG ممکن است یک بار در ماه یا زیر پوست (زیر جلدی) یک بار در هفته یا یک بار در ماه به ورید تزریق شود. همچنین استفاده از خوراکی از -Nاستیل لوسین یک اسید آمینه اصلاح شده به عنوان یک درمان جدید برای چندین اختلال عصبی در بیماران آتاکسی تلانژکتازی انجام می شود.
ویتامین E برای برخی از علائم تسکین موقت شناخته شده است. دیازپام همچنین ممکن است به درمان انقباضات عضلانی غیر ارادی و تکلم کمک کند. هر دوی اینها فقط باید با نسخه پزشک مصرف شوند.
تحقیقات برای ایجاد یک درمان برای A-T که شامل ژن درمانی ، داروهایی برای اصلاح عملکرد پروتئین جهش یافته و جایگزینی مستقیم پروتئین عملکردی در حال انجام است.

تحریریه وب سایت
 
 

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود