دکتر حبیبه نژاد بیگلری

همانژیوم بلاستوما چیست؟

همانژیوم بلاستوما چیست؟

همانژیوم بلاستوما یک تومور غیر سرطانی است که در قسمت تحتانی مغز، نخاع یا شبکیه تشکیل می‌شود. تومور در پوشش رگ خونی ایجاد می‌شود. برخلاف رشد سرطانی، همانژیوم بلاستوما به بافت نزدیک حمله نمی‌کند.
همانژیوم بلاستوما به عنوان تومور مغز حدود ۲ درصد از کل تومورهای اولیه مغز و حدود ۳ درصد از کل تومورهای ستون فقرات را تشکیل می‌دهد. این تومورهای رشد کند اغلب قبل از بروز هرگونه عارضه پایدار قابل درمان هستند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت ایجاد این علائم، نحوه شناسایی علائم و موارد دیگر، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

چه عواملی باعث ایجاد همانژیوم بلاستوما  می‌شود و چه کسی در معرض خطر است؟

محققان مطمئن نیستند که چرا همانژیوبلاستوم ایجاد می‌شود. آن‌ها می‌دانند که افراد مبتلا به بیماری ارثی به نام بیماری von Hippel-Lindau (VHL) بیشتر در معرض همانژیوم بلاستوما  قرار می‌گیرند. حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری VHL نیز تحت تأثیر همانژیوم بلاستوما  قرار دارند.
اگرچه ممکن است در هر سنی به همانژیوم بلاستوما  مبتلا شوید، این نوع تومور به طور معمول در بزرگسالان حدود ۴۰ سال دیده می‌شود.

علائم همانژیوم بلاستوما  چیست؟

علائم همانژیوم بلاستوما  تا حدودی به محل آن بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، توموری که در مغز ایجاد می‌شود می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

سردرد

از دست دادن هماهنگی و تعادل

حالت تهوع

استفراغ

اگر تومور در نخاع تشکیل شود، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

ضعف عضلانی یا بی حسی

یبوست

بی اختیاری

این علائم به تدریج ایجاد می‌شوند. علائم شما نیز ممکن است بسته به اندازه و محل تومور بیاید و از بین برود.
اگر همانژیوم بلاستوما دارید، ممکن است تأمین مایعات عروق مغزی (CSF) در مغز شما قطع شود. CSF مایعی بی رنگ است که مغز را در داخل جمجمه احاطه می‌کند. تغییر در سطح CSF در مغز می‌تواند باعث بروز علائم، به ویژه سردرد، به طور ناگهانی شود.

همانژیوم بلاستوما  چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. پس از این، آن‌ها احتمالاً آزمایش‌های تصویربرداری را برای کمک به شناسایی هرگونه ناهنجاری احتمالی توصیه می‌کنند.
MRI و سی تی اسکن رایج‌ترین آزمایش‌های تصویربرداری هستند. این غربالگری‌های بدون درد و غیرتهاجمی‌، تصاویری دقیق از تومورها و همچنین هرگونه بافت متورم اطراف آن‌ها را ارائه می‌دهد. سونوگرافی، یکی دیگر از روش‌های غربالگری غیر تهاجمی است، که می‌تواند به پزشک کمک کند تا تومور را پیدا کند.
اگر سایر آزمایش‌ها منجر به تشخیص نشود، ممکن است آزمایش تصویربرداری تهاجمی‌تری لازم باشد. این روش آنژیوگرام نخاعی نامیده می‌شود.
در طی این آزمایش، کاتتر به داخل رگ خونی ران وارد می‌شود و تا عروق نخاع هدایت می‌شود. هنگامی‌که در موقعیت قرار گرفت، کاتتر به آرامی رنگ خاصی را در شریان مشکوک به داشتن تومور آزاد می‌کند. این رنگ باعث می‌شود که در تصاویر اشعه ایکس شکل و اندازه تومور مشخص‌تر شود.
ممکن است تا زمان تعیین شریان مناسب به چندین تزریق رنگ نیاز باشد. پس از مشخص شدن شریان صحیح، پزشک می‌تواند از آنژیوگرام برای ارزیابی تأثیر تومور بر جریان خون استفاده کند.
همانژیوم بلاستوما  با موقعیت قرارگیری خاص و خونرسانی بیشتر از سایر تومورهای متداول متمایز می‌شود.

چه گزینه‌های درمانی برای همانژیوما بلاستوما در دسترس هستند؟

همانژیوم بلاستوما  به یکی از دو روش زیر درمان می‌شود. هر دو روش شامل برداشتن یا از بین بردن تومور هستند.

به طور معمول از عمل جراحی برای برداشتن کامل تومور استفاده می‌شود. به این نوع جراحی برداشتن (Resection) گفته می‌شود، به معنای عملی است که بافت را از اندام خارج می‌کند.
اگر کل تومور برداشته شود، شرایط شما بهبود می‌یابد. با این حال، اگر بخشی از تومور باقی بماند، می‌تواند دوباره رشد کند و شما ممکن است علائم را مجدداً داشته باشید.
اگر همانژیوم بلاستوما  با بیماری VHL همراه باشد، جراحی Resection ممکن است جز گزینه‌ها نباشد.

رادیو جراحی استریوتاکتیک گزینه ای جایگزین برای جراحی  Resectio است. این جراحی یک روش غیرتهاجمی‌است که از پرتوهای بسیار متمرکز تابش برای هدف قرار دادن تومور استفاده می‌کند. اگرچه این عمل فقط یک جلسه طول می‌کشد، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا تومور کاملاً از بین برود.
برخلاف جراحی Resection، خطر خونریزی یا سایر عوارض وجود ندارد. این بدان معناست که شما باید بتوانید به محض پایان مراحل کار، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.
اگر همانژیوم بلاستوما در بخشی از مغز یا نخاع واقع شده باشد که درمان آن با استفاده از تکنیک‌های سنتی جراحی دشوار است، احتمالاً بهترین روش رادیو جراحی استریوتاکتیک است.

نمای کلی

اگر همانژیوم بلاستوما با موفقیت درمان شود، عوارض طولانی مدت بعید است. با برداشتن موفقیت‌آمیز یا از بین بردن تومور، علائم شما باید متوقف شود.

با این حال، اگر همانژیوم بلاستوما  رشد کرده و به اعصاب مغز آسیب زده باشد، ممکن است عوارض ماندگاری داشته باشد. با پزشک خود صحبت کنید که این شرایط ممکن است برای شما چه معنایی داشته باشد و چه کاری می‌توان برای به حداقل رساندن تأثیر این شرایط بر کیفیت زندگی خود انجام دهید.

هنگامی‌که برای همانژیوم بلاستوما تحت درمان قرار گرفتید، انجام معاینات منظم مهم است. پزشک شما می‌تواند تشکیل تومورهای جدید یا عود توموری را که به طور کامل برداشته نشده یا از بین نرفته است، مشاهده کند.

اگر علائم غیرمعمول را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند علت اصلی را تعیین کرده و در مراحل بعدی به شما مشاوره دهند.

تومور همانژیو بلاستوم چیست ؟

همانژیو Hemangioma به توده ها یا تومورهای غیرسرطانی خون گفته میشود و همانژیو بلاستوم جزو تومورهای نادر است که تنها دو درصد انواع تومورهای موجود در دستگاه عصبی مرکزی را شامل می شود. همانژیو بلاستوما از جمله تومورهای خوش خیمی با منشا عروقی هستند که از تکثیر لایه های داخلی رگ ها ایجاد می شوند. این تومورها عمدتا در نواحی ساقه مغز و مخچه تشکیل می شوند. وجود برخی بیماری ها از قبیل، پلی سیتمی، کیست های پانکراس و سندروم VHLدر تشکیل این تومورها نقش بسزایی دارند.

شیوع این تومور عمدتا در بزرگسالان بالای ۳۰سال و افراد مبتلا به عارضه VHLبسیار بیشتر است.

علائم تومور همانژیو بلاستوم

سردرد های ناگهانی و منتشره
حالت تهوع و استفراغ
عدم تعادل و بروز سرگیجه

راههای درمان همانژیم بلاستوم

درمان قطعی در اکثر این ضایعات، جراحی مغز یا جراحی تومور مغزی می باشد. با تشخیص به موقع تومور و انجام عمل جراحی به موقع، میتواند به بهبودی کامل بیمار کمک بسزایی داشته باشد. اگر تومور مغزی در جایی واقع باشد که بتوان عمل شود، جراح مغز تلاش خواهد کرد تا هر چه بیشتر تومور مغزی را از بین ببرد. در برخی موارد، تومورها کوچک و ساده هستند تا از بافت مغزی اطراف جدا شوند، که عمل جراحی مغز و اعصاب  را توسط جراح مغز و اعصاب ممکن می سازد. جراحی شامل کرانیوتومی و تخلیه میکروسکوپی تومور به هدف کاهش فشار مغز و ارسال نمونه برای تشخیص قطعی نوع  تومور مغزی می باشد. بعد از تخلیه تومور مغزی با جراحی، استخوان جمجمه در محل فیکس می شود و پوست بخیه می گردد. در بسیاری از موارد بیمار خیلی زود به زندگی خود برمی گردد. نوعی دیگر از روش جراحی برای انجام این نوع تومور استفاده از تکنیک جراحی پرتوهای گاما می باشد.

جراحی پرتوهای گاما

چاقوی گاما یا گاما لنف نوعی تکنیک پرتو درمانی است که برای مداوای تومورهای مغزی استفاده می شود. به کمک این روش میتوان تومورهایی که اندازه ها از ۳ سانتی متر کوچکتر است مورد معالجه با گامانایف قرار می گیرد. روند کار گامانایف اساسا شامل شناسایی محل بیماری در درون جمجمه است. جمجمه با قالبی استرئوتاکتیک ثابت می‌ماند و پرتوهای گاما از ۱۹۲ منبع کوبالت به محل بیماری هدایت می‌شوند. پرتوهایی با انرژی پایین از منبع‌های متعدد با دوزی بالا به نقاطی که هدف‌گیری شده‌اند می‌تابند. این پرتوها به گونه‌ای تابیده می‌شوند که به قسمت‌های سالم مغز آسیبی نمی‌رسد. تکنولوژی پیشرفته در گامانایف امکان معالجه تومورهای مغزی را بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به عمل جراحی باز، فراهم کرده است به گونه‌ای که بیمار در یک روز مداوا به خانه خود باز می‌گردد.

تحریریه وب سایت

خروج از نسخه موبایل