میلیت عرضی حاد در یک کودک به دنبال ابتلا به کووید-۱۹

جدول محتوایی

برچسب‌ها
(درباره اختلال حرکتی بیشتر بدانیم) آتروفی اختلال تیک اختلال کم توجهی اختلال یادگیری بیش فعالی بیماری مغز و اعصاب بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری کیاری یا کیاری تالیف دکتر نرجس جعفری تشنج تگاتارد حبیبه نژاد بیگلری داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی لاموتریژین چیست؟ در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود دومپریدون دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ریتالین ریسپریدون سدیم وال پرات سندرم عصبی همراه با حرکات اضافی چیست سیمیوال فلج مغزی فنوباربیتال فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص پردنیزولون كاربامازپين لوتیراستام مموری پاور مننژیت مُهره‌شِکافیا اسپینا بیفیدا مکمل ها نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویگاباترین پیراستام چکیده جامعی از کتاب تکامل نلسون کلوبازام یا سرسام

کووید-۱۹ تا کنون انسان‌های زیادی را درگیر کرده است. علاوه بر ریه و سایر ارگان‌های بدن، تا کنون گزارشات متعددی از درگیری سیستم عصبی منتشر شده‌اند. از این درگیری‌ها میتوان به تظاهراتی چون سردرد، ضعف عضلانی(Weakness)، بی حسی عصبی(Paresthesia)، سندروم گیلن باره(Gullain-Barret Syndrome) و انسفالوپاتی(Encephalopathy) اشاره نمود.

التهاب کانونی و آسیب به طناب نخاعی، که با نام میلیت عرضی(Transverse Myelitis) نیز شناخته می‌شود، علل متعددی را به خود نسبت داده است، هر چند در ۶۰ درصد موارد علت این بیماری ناشناخته باقی می‌ماند. از بین این علل، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی به خوبی مستند شده‌اند. سایر اختلالات نورولوژیک زمینه ای چون نورومیلیت اپتیک، مولتیپل اسکلروزیس نیز در ایجاد این التهاب ایفای نقش کرده‌اند.

در این گزارش برای اولین بار در زمان خود، دختری یازده ساله بدون هیچ گونه سابقه ای از بیماری‌های زمینه‌ای با شکایت فلج حاد اندام‌های تحتانی، احتباس ادرار و مدفوع، درد اپی‌گاستر و تب که از ۳ روز پیش آغاز شده بود به مرکز ما مراجعه نمودند. در معاینات عصبی، پاراپلژی اندام‌های تحتانی و سطح حسی-عصبی در حد محل اعصاب T۵ نخاعی قابل مشاهده بود.

بررسی های متعدد سیستمیک ایشان نتایجی نرمال را نشان میداد و با توجه به مثبت شدن تست PCR نازوفارنژیال ایشان با نمونه SARS-CoV-2 برای ایشان احتمال ابتلا به میلیت عرضی به دنبال ابتلا به کووید-۱۹ را مطرح نمودیم. با توجه به طبیعی بودن نتایج سطح CRP، IL-6 و فریتین احتمال وجود طوفان سایتوکاینی برای ایشان نیز رد شد. تست‌های بررسی اختلالات خود‌ایمنی و روماتولوژیکی نیز منفی شدند(شامل ANA، سطح کمپلمان ها، ANCA، ACE، RF، و آنتی بادی آنتی فسفولیپید).

در الکترومیوگرافی بیمار، پاسخ های F و H در اندام های تحتانی ایشان قابل ثبت نبود. بررسی مایع مغزی نخاعی نیز یافته قابل توجهی نداشت، هرچند در طی بستری، PCR و سطح آنتی بادی علیه سوش ویروس در این مایع بررسی نشد.

نهایتا، مغز و ستون فقرات بیمار مورد بررسی با MRI قرار گرفت که  علی رغم طبیعی بودن مغز، در طناب نخاعی افزایش شدت سیگنال در سطوح T۳ تا T۹ رویت شد که همراهی با تورم در سطوح T۳ تا T۶ داشت و در دو نیمه طناب نیز ناحیه مرکزی با افزایش سیگنال نیز رویت شد. همچنین بررسی T1-MRI پس از تزریق کنتراست، افزایش سیگنال به صورت نقطه‌ای در نواحی ذکر شده را نشان میداد.

بیمار ما در طی بستری خود تحت درمان با ایمونوگلوبولین‌های وریدی، پالس کورتون با متیل پردنیزولون و سایر اقدامات حمایتی قرار گرفتند که بهبودی قابل توجهی حاصل نشد. پس از آن چندین جلسه تعویض پلاسما برای ایشان صورت گرفت که در روز ۱۶ ام بیماری بهبودی کمی در قدرت عضلانی رخ داد.

با توجه به روند بالینی بیماری و پاسخ آن به درمان، باید در نظر داشت که تظاهرات و شدت بیماری کووید-۱۹ و عوارض آن در نورولوژی اطفال نیز قابل توجه است. این مسئله ضرورت بررسی سایر موارد با تظاهرات مشابه را در حیطه بالین را نشان میدهد.

مطالعه بیشتر در مجله

done

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود