علائم بیماری های میتوکندریایی و درمان

جدول محتوایی

برچسب‌ها
(درباره اختلال حرکتی بیشتر بدانیم) آتروفی اختلال تیک اختلال کم توجهی اختلال یادگیری بیش فعالی بیماری مغز و اعصاب بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری کیاری یا کیاری تالیف دکتر نرجس جعفری تشنج تگاتارد حبیبه نژاد بیگلری داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی لاموتریژین چیست؟ در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود دومپریدون دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ریتالین ریسپریدون سدیم وال پرات سندرم عصبی همراه با حرکات اضافی چیست سیمیوال فلج مغزی فنوباربیتال فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص پردنیزولون كاربامازپين لوتیراستام مموری پاور مننژیت مُهره‌شِکافیا اسپینا بیفیدا مکمل ها نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویگاباترین پیراستام چکیده جامعی از کتاب تکامل نلسون کلوبازام یا سرسام

علائم بیماری های میتوکندریایی و درمان

درون سلول های بدن، قطعات کوچکی به نام میتوکندری (۱۰۰۰ عدد در هر سلول) است. میتوکندریا انرژی تولید می کند که سلول های ما نیاز به رشد و عملکرد دارند. اگر میتوکندری ها آسیب دیده یا ناکارآمد باشند، سلول ها نمی توانند عملکرد خود را انجام دهند و مجروح و یا می میرند. این سلولهای آسیب دیده یا ناکارآمد، در نهایت باعث بیماری میتوکندری می شوند.

بیماری میتوکندریا می تواند تشخیص دشوار باشد، زیرا بیماری می تواند با انواع مختلفی از علائم، از خفیف تا شدید باشد. صدها نوع مختلف بیماری های میتوکندری وجود دارد. نوع شما بستگی به سلول هایی دارد که تحت تاثیر قرار گرفته اند. مشکلات ممکن است در هنگام تولد یا بعد از آن اتفاق بیافتد. اغلب موارد در دوران کودکی تشخیص داده میشوند، هرچند که موارد شروع بیماری بالقوه در حال افزایش است. بیماری میتوکندری بین ۴۰،۰۰۰ تا ۷۰،۰۰۰ آمریکایی رخ می دهد که در ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تولد رخ می دهد.

بیماری میتوکندری یک بیماری ژنتیکی است . این بیماری می تواند یا از والدین شما به ارث برده شود یا به علت جهش تصادفی در DNA شما. میتوکندریا نیز می تواند از مصرف مواد یا آسیب ناشی از رادیکال های آزاد (مولکول های مخرب) آسیب ببیند. تعداد زیادی جهش ژنتیکی می تواند باعث بیماری شود. با این حال، جهش مشابه در دو نفر ممکن است علائم مشابهی ایجاد نکنند.

علائم و نشانه ها

از آنجا که میتوکندری در ۹۰ درصد سلول های ما وجود دارد، انواع اندام ها می توانند از جمله مغز و عضلات تحت تاثیر قرار گیرند. سیستم های آسیب دیده به طور کلی مغز، قلب، کبد، ماهیچه های اسکلتی، کلیه، سیستم های اندوکرین و تنفسی هستند. علائم شما بستگی به سلولها و اندامها دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مغز: تاخیر رشد، عقب ماندگی ذهنی، تشنج ، زوال عقل

عصب: ضعف، درد

عضلات: ضعف، تن کم، گرفتگی، درد

بیماری قلبی

چشم: twitching ، از دست دادن بینایی

بیماری کلیوی

مشکلات تنفسی

از دست دادن شنوایی

علائم دیگر شامل اختلالات گوارشی ، بلع مشکل، بیماری قلبی، بیماری کبد، دیابت ، اسیدوز لاکتیک و افزایش احتمال ابتلا به عفونت است. در کودکان، این بیماری همچنین می تواند رشد ضعیف و تاخیر رشد را ایجاد کند. تشخیص بیماری میتوکندری اغلب دشوار است از علائم مختلف و می تواند شرایط دیگر را تقلید کند. دخالت سیستم چندگانه، سه یا بیشتر مناطق، اغلب نشان دهنده بیماری میتوکندری است.

رفتار

اکثر موارد بیماری میتوکندری را می توان از طریق بیوپسی عضلانی تشخیص داد. سایر گزینه های تست شامل آزمایش خون ، آزمایش ژنتیک و آزمایش آنزیم است. بیوپسی عضلانی و آزمایش های دیگر می تواند بسیار گران باشد، و موارد را تنها به صورت بالینی تشخیص داده می شود.

هیچ درمان برای بیماری میتوکندری وجود ندارد. برخی از مکمل های تیامین ( B1 )، ریبوفلاوین (B12)، ویتامین C ، ویتامین E، اسید لیپوئیک و کوآنزیم Q10 – ممکن است به درمان بعضی از جنبه های بیماری کمک کنند. اجتناب از استرس ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

محققان در حال حاضر به دنبال مواد مخدر هستند که باعث ایجاد اسید لاکتیک مرتبط با بیماری میتوکندری می شوند. بعضی دیگر از رژیم های غذایی کربوهیدرات بسیار کم استفاده می کنند تا حجم کاری میتوکندری را کاهش دهند.

منابع:

Foreman بیماری می تواند در قدرت سلول های ما تاثیر می گذارد. بوستون گلوب ، ۱۷ ژوئن ۲۰۰۳.

بنیاد بیماری های میتوکندری متحده.

تحریریه وب سایت

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود