آنسفالوپاتی چیست؟

عارضه آنسفالوپاتی چیست؟

جدول محتوایی

برچسب‌ها
آریپیپرازول چیست؟ اختلالات ژنتیکی به نام لوکودیستروفی اسپاستیسیتی، پاراپلژی، بیماری نرون حرکتی افسردگی سایکوتیک انوکساپارین چیست؟ دکتر حبیبه نژاد بیگلری بیماری HSP بیماری خود ایمنی بیماری میتوکندریال بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری پارکینسون بیماری کاناوان چیست؟ تری هگزیفنیدیل - آرتان تشنج حبیبه نژاد بیگلری داروهای ضد صرع داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی توپیرامات چیست؟ داروی زیپکس چیست داروی ضد زوال عقل دکتر حبیبه نژاد بیگلری داروی نیترازپام چیست؟ درباره داروی لاکوزامید درباره داروی یونی ماید درباره منیزیم در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود درمان دمانس واسکولار دستور عمل اجرایی و ابزار غربالگری تکامل دونپزیل دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان رقیق کننده خون شبیه هپارین سیبلیوم فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص ملاتونین چیست؟ لاکوزامید چیست؟درباره داروی لاکسا لوتیراستام لوپوس اریتماتوز نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویروس‌های هرپس سیمپلکس ویگاباترین کمک به درمان حمله های میگرن

عارضه آنسفالوپاتی چیست؟

عارضه  آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه (CTE) یک عارضه پیشرونده تحلیل برنده مغز است که در ورزشکاران (و دیگرانی) که در معرض ضربه های مغزی مکرر- چه ضربه های مغزی منجر به بیهوشی و چه ضربات خفیف تر بی علامت، بوده اند، رخ می دهد.

عارضه آنسفالوپاتی یک اختلال عملکرد یا بیماری مغز است. در پزشکی نوین٬  آنسفالوپاتی یه یک بیماری خاص گفته نمی شود، بلکه یک نشانگان یا سندروم همراه با اختلال کلی در کارکرد مغزی است. این نشانگان می تواند در اثر عواملی با ریشه ارگانیک و آلی و یا ناارگانیک باشد.

برخی منابع تمامی بیماری های غیر قابل برگشت را  آنسفالوپاتی می نامند و برخی دیگر انواع قابل برگشت را در زیر گروه جای می دهند. اما در پزشکی همه آنها  آنسفالوپاتی در نظر گرفته می شوند. برای نمونه بیماری پریون و  آنسفالوپاتی های اسفنجی شکل همواره کشنده درنظر گرفته شده اما سایر  آنسفالوپاتی های ناشی از سموم٬ تغذیه و غیره زیردسته قابل برگشت جای می گیرند.

انواع عارضه آنسفالوپاتی

مهمترین انواع  عارضه آنسفالوپاتی شامل:

 آنسفالوپاتی بیلیروبینی یا کرن ایکتروس در اثر رسوب کردن بیلیروبین در ماده خاکستری دستگاه عصبی مرکزی.

 آنسفالوپاتی مشت زنی که در موارد ضربات مداوم به سر در ورزش مشت زنی پدید می آید.

 آنسفالوپاتی لایم در اثر عفونت باکتریایی عامل بیماری لایم ایجاد می گردد.

 آنسفالوپاتی کبدی یا گیجی و کما در اثر نارسایی کبدی.

 آنسفالوپاتی اسفنجی گاوی یا جنون گاوی.

 آنسفالوپاتی ورنیکه در اثر کمبود تیامین یا همان ویتامین ب۱.

 آنسفالوپاتی هایپرتنسیو یا ناشی از فشار خون بالا.

 آنسفالوپاتی اورمیک

ضربات مکرر، سبب بروز آنسفالوپاتی

دچار شدن بوکسورها به این عارضه از دهه ۱۹۲۰ شناخته شده بود. اما گزارش های اخیر بر مبنای بررسی مغزهای بازیکنان حرفه ای بازنشسته شده فوتبال آمریکایی (ورزشی که با ضربات مکرر به بازیکنان همراه است) و سایر ورزشکاران که سابقه ضربات مکرر مغزی داشته اند، از لحاظ آسیب شناسی عصبی، وجود این عارضه را در این افراد ثابت کرده است.

ضربات مکرر وارده بر سر در این افراد باعث برانگیخته شدن یک روند پیشرونده تحلیل بافت مغزی می شود که از جمله با تشکیل  که در مغز مبتلایان به آلزایمر هم دیده می شود هم همراه است. این تغییرات ممکن است ماه ها، سال ها یا حتی دهه ها پس از وارد شدن آخرین ضربه به مغز و پایان حرفه ورزشی فرد آغاز شود.

عوارض بیماری

تحلیل رفتن مغز در این بیماری به نقصان حافظه، اغتشاش شعور، اختلال در داوری، مشکلات کنترل تکانه، پرخاشگری و نهایتا زوال عقل پیشرونده می انجامد

آنسفالوپاتی مزمن

ورزشکاران و سربازانی که به بیماری آلزایمر یا پارکینسون مبتلا می شوند ممکن است پیش از ابتلا به این بیماری ها دچار عارضه « آنسفالوپاتی ترومای مزمن» یا به اصطلاح CTE شده باشند. پزشکان به این عارضه «ترومای مغزی» نیز می گویند. دکتر «آدام رجینا بنیامین» جراح عمومی در آمریکا اخیرا در نخستین کنفرانس CTE که در مرکز « لیو ریو وو » کلینیک کلیولند با موضوع سلامت مغز برگزار شد، خاطرنشان ساخت: عارضه  آنسفالوپاتی ترومای مزمن ماه ها و یا شاید حتی سالها پس از وارد شدن ضربه به مغز بروز می کند. شایع ترین عوامل ترومای مغزی شامل حوادث و تصادفات حین ورزش کردن، در هنگام خدمت سربازی و یا حتی در اثر درگیری های فیزیکی بین زوج ها هستند

به گزارش یونایتدپرس، به اعتقاد این متخصصان عارضه CTE نوعی بیماری مغزی متفاوت از آسیب های ناشی از وارد آمدن ضربه به مغز، آلزایمر و پارکینسون است و می توان آن را به عنوان نوع مجزایی از بیماریهای مغزی در نظر گرفت. مطالعات نشان می دهد که در این بیماری پروتئین های سمی از محل اصابت سر با جسم سخت به سایر نقاط مغز منتقل می شوند و این ترکیبات سمی بین سلولهای مغز جا به جا می شود و به التهاب مزمن مغز منجر می شود.

درمان انسفالوپاتی چگونه انجام می شود؟

نحوه درمان انسفالوپاتی بسته به علت ایجاد آن متفاوت است. درمان ممکن است شامل داروهایی برای درمان علائم و یا جراحی برای درمان علت اصلی عارضه باشد.

پزشک شما ممکن است مکمل های غذایی را برای کم کردن آسیب به مغز شما، یا یک رژیم غذایی خاص برای درمان علل مربوط به کمبودهای تغذیه ای را توصیه کند.

آیا انسفالوپاتی قابل پیشگیری است؟

برخی از انواع انسفالوپاتی، مانند انواع ارثی قابل پیشگیری نیستند. با این حال انواع دیگر قابل پیشگیری هستند. ایجاد تغییرات زیر در سبک زندگی می تواند خطر ابتلا به بسیاری از دلایل اصلی انسفالوپاتی را کاهش دهد:

• اجتناب از الکل اضافی

• کاهش قرار گرفتن در معرض مواد سمی مانند داروها

• داشتن رژیم غذایی سالم

• به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید

به یاد داشته باشید که زندگی سالم می تواند به کاهش عوامل خطر بیماری مغزی کمک کند.

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود