تیزانیدین

جدول محتوایی

برچسب‌ها
آریپیپرازول چیست؟ اختلالات ژنتیکی به نام لوکودیستروفی اسپاستیسیتی، پاراپلژی، بیماری نرون حرکتی افسردگی سایکوتیک انوکساپارین چیست؟ دکتر حبیبه نژاد بیگلری بیماری HSP بیماری خود ایمنی بیماری میتوکندریال بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری پارکینسون بیماری کاناوان چیست؟ تری هگزیفنیدیل - آرتان تشنج حبیبه نژاد بیگلری داروهای ضد صرع داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی توپیرامات چیست؟ داروی زیپکس چیست داروی ضد زوال عقل دکتر حبیبه نژاد بیگلری داروی نیترازپام چیست؟ درباره داروی لاکوزامید درباره داروی یونی ماید درباره منیزیم در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود درمان دمانس واسکولار دستور عمل اجرایی و ابزار غربالگری تکامل دونپزیل دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان رقیق کننده خون شبیه هپارین سیبلیوم فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص ملاتونین چیست؟ لاکوزامید چیست؟درباره داروی لاکسا لوتیراستام لوپوس اریتماتوز نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویروس‌های هرپس سیمپلکس ویگاباترین کمک به درمان حمله های میگرن

تیزانیدین


تیزانیدین دارویی متعلق به دسته ی داروهای  شل کننده های عضلانی می باشد. داروهای شل کننده ی عضلانی جهت پیشگیری و کاهش گرفتگی و انقباضات شدید عضلات تجویز می‌گردند. 
انقباضات متناوب عضلانی (اسپاستیسیتی)زمانی اتفاق می افتد که عضلات انقباض شدیدی داشته باشند. در این حالت عضله دچار سفتی می گردد به نحوی که حرکت و کار با آن دچار مشکل میشود و  فرد احساس درد و ناراحتی می نماید.‌
بدین  جهت تیزانیدین برای تسکین انقباضات طولانی و متناوب ناشی از بیماری هایی از جمله ام اس و ضربه و آسیب هایی به سر و پشت که منجر به عوارض عضلانی طولانی‌مدت می‌گردد (مانند ضایعات نخاعی )،تجویز می‌شود.
تیزانیدین با اثر بر روی اعصاب مغزی و نخاعی به شل شدن عضلات و برطرف شدن درد و ناراحتی کمک می نماید.پیش از شروع مصرف تیزانیدین
-در صورت سابقه ی اختلال کبدی یا کلیوی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورت بارداری یا شیردهی حتما پزشک را مطلع نمایید.
-لیست داروها و فراورده های مکمل گیاهی مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.
-در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا هر داروی دیگر پزشک و داروساز خود را در جریان قرار دهید.

نحوه ی صحیح مصرف تیزانیدین
-معمولا در ابتدا پزشک درمان را با مقدار کمتری از دارو آغاز می نماید (معمولا دو میلی گرم روزانه)‌و سپس به تدریج مقدار مصرف روزانه را به فاصله هر سه چهار روز افزایش می دهد. این کار به پزشک کمک می نماید تا دوز مناسب تیزانیدین برای شرایط شما را بهتر و دقیق تر به دست آورد و همچنین احتمال بروز عوارض ناخواسته داروها را کاهش دهد. لذا مصرف دارو را دقیقا طبق توضیحات پزشک انجام دهید.
-قرص تیزانیدین دوره ی اثرگذاری کوتاهی دارد به همین دلیل ممکن است نیاز به مصرف دارو در سه الی چهار نوبت در روز داشته باشید.
-قرص را به صورت کامل همراه یک لیوان آب قبل یا پس از غذا میل کنید.
-مصرف تیزانیدین را تا زمانی که پزشک صلاح می داند ادامه دهید.ترجیحاً دارو را در زمان مشخصی از شبانه روز مصرف نمایید تا با مصرف منظم از فراموشی جلوگیری نموده و اثرات مطلوب دارو را زودتر مشاهده نمایید.
  -در صورت فراموشی یک نوبت مصرف تیزانیدین به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید مگر اینکه نوبت بعدی فرا رسیده باشد در این صورت نوبت فرارسیده را مصرف نموده و از مصرف نوبت فراموش شده خودداری نمایید.

توصیه ها
-در مدت درمان با این دارو لازم است تحت نظر پزشک باشید و به صورت دوره ای و منظم روند بهبودی مورد بررسی قرار گیرد. پزشک برای شما آزمایشات خون در فواصل مشخص درخواست خواهد نمود تا وضعیت عملکرد کبدی شما در مدت درمان با این دارو تحت نظر قرار گیرد.
-مصرف تیزانیدین خواب آلودگی به همراه دارد که می تواند بر روی واکنش های شما موثر باشد. لذا از رانندگی و کار با ابزار هایی که نیاز به دقت و تمرکز دارند در زمانی که اثرات دارو باقیست، خودداری نمایید.
-مصرف فراورده های الکلی در مدت درمان با تیزانیدین احتمال بروز عوارض جانبی این دارو از جمله خواب آوری و سرگیجه را افزایش می دهد.
-عموماً دوره ی درمان با این دارو طولانی می باشد. لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک تجویز نموده ادامه دهید و از قطع ناگهانی مصرف آن بپرهیزید زیرا این کار می تواند عوارض و مشکلاتی در بر داشته باشد. لازم است قطع دارو تنها زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی صورت گیرد.
-در صورتی که قرار است خدمات دندانپزشکی دریافت نمایید، حتما دندان پزشک خود را در جریان مصرف تیزانیدین قرار دهید.

عوارض ناخواسته دارویی تیزانیدین
-احساس خواب آلودگی، گیجی، خستگی و ضعف پس از مصرف این دارو، طبیعی میباشد. در صورت بروز این علائم از رانندگی و کار با ابزار هایی که نیاز به دقت بیشتری دارند خودداری نمایید.
-در صورت احساس تهوع و سوءهاضمه، مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه می‌تواند کمک‌کننده باشد.
-در صورت احساس سبکی سر (خصوصا در زمان برخاستن)سعی کنید تا جای ممکن برای تغییر وضعیت از حالت خوابیده به نشسته و ایستاده حرکات خود را به آرامی انجام دهید.همچنین هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها احتیاط بیشتری نمایید.
-در صورت مشاهده اختلال در خواب، با پزشک خود صحبت نمایید.
-در مواردی نادر در مدت درمان با این دارو عوارض کبدی مشاهده گردیده است که در صورت انجام آزمایشات بالینی تحت نظر پزشک جای نگرانی نیست.با این حال  در صورت بروز علائمی همچون تهوع بدون علت، کاهش ناگهانی وزن و خستگی شدید و تیرگی و کاهش حجم ادرا حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.

منبع: وب سایت انجمن داروسازان ایران

تحریریه وب سایت

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود