بیماری نیستاگموس چیست؟

اختلال نیستاگموس چیست؟

جدول محتوایی

برچسب‌ها
(درباره اختلال حرکتی بیشتر بدانیم) آتروفی اختلال تیک اختلال کم توجهی اختلال یادگیری بیش فعالی بیماری مغز و اعصاب بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری کیاری یا کیاری تالیف دکتر نرجس جعفری تشنج تگاتارد حبیبه نژاد بیگلری داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی لاموتریژین چیست؟ در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود دومپریدون دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ریتالین ریسپریدون سدیم وال پرات سندرم عصبی همراه با حرکات اضافی چیست سیمیوال فلج مغزی فنوباربیتال فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص پردنیزولون كاربامازپين لوتیراستام مموری پاور مننژیت مُهره‌شِکافیا اسپینا بیفیدا مکمل ها نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویگاباترین پیراستام چکیده جامعی از کتاب تکامل نلسون کلوبازام یا سرسام

اختلال

اختلال نیستاگموس چیست؟

نیستاگموس حرکت سریع ، ناگهانی و غیر ارادی چشم هاست که این حرکات می تواند افقی عمودی و یا دوار باشد. علاوه بر این حرکات، نشانه های دیگری دارد که عبارتند از: حساسیت به نور، سرگیجه، مشکل دید در تاریکی،مشکلات بینایی، دائما چرخاندن سر یا نگه داشتن سر در موقعیت کج.
نیستاگموس ممکن است به صورت تنها یک علامت یا همراهی با علائم دیگر بالینی در فرد بیمار دیده شود. مثلا در بیماری پوستی – چشمی آلبینیسم, نیستاگموس نیز دیده می شود.
علل نیستاگموس:
این بیماری می تواند به طور موقت رخ دهد، که علت اصلی آن مصرف برخی داروهای خاص مانند داروهای ضد تشنج یا آرام بخش و یا مصرف مواد مخدر و الکل است.
نیستاگموس همچنین می تواند به علت یک تصادف رانندگی، اختلالات گوش داخلی مانند لارژنینت یا بیماری منیر، ضربه های مغزی و یا کمبود تیامین یا ویتامین B۱۲ باشد.
در برخی موارد علت نیستاگموس می تواند ژنتیکی باشد که نحوه توارث متفاوت نظیر وابسته به جنس یا اتوزوم غالب می باشد. درصورتی که در خانواده فردی با سابقه ابتلا به بیماری نیستاگموس وجود دارد باید حتما مشاوره ژنتیک انجام دهند و در صورت لزوم بررسی ژنتیکی قبل از بارداری توصیه می شود.
از جمله ژنهای درگیر در این بیماری میتوان به NYS۷ ، NYS۲ ، NYS۳ ، NYS۵ ، NYS۴ اشاره کرد.

توضیحات بیشتر درباره:

بیماری نیستاگموس چیست؟ انواع بیماری نیستاگموس چه می باشد؟ حرکات چشم در این بیماری چگونه صورت می پذیرد؟ شایع‌ ترین انواع بیماری نیستاگموس کدام ؟ اگر این سوال ها جزو سوال های پیش آمده برای شما باشد نیز در ادامه این مقاله با ما همراه باشید که می خواهیم جواب این سوال ها را مورد بررسی قرار دهیم.

بیماری نیستاگموس چیست؟

شاید برای شما هم تاکنون پیش آمده که نام بیماری نیستاگموس را شنیده باشید و پرسیده باشید بیماری نیستاگموس چیست؟ توجه داشته باشید به طور کلی این بیماری مرتبط با چشم است و عملا به حرکت ناگهانی و غیر ارادی چشم ها دودوئک یا نیستاگموس گفته می شود. به طور کلی می‌توان گفت که این امر به دلیل نگاه به سمت ویژه‌ تشدید می‌شود و در بسیاری از موارد دو چشم را گرفتار می کند. توجه داشته باشید که این بیماری غیر ارادی و سریع چشم ها ممکن است به صورت افقی یا عمودی یا چرخشی و یا ترکیبی از آنها باشد که در بعضی مواقع ممکن است این بیماری باعث مشکلات بینایی شود. در این بین از مهمترین علت های ابتلا به این بیماری می توان به ضعیف بودن کنترل مغزی حرکت های چشم اشاره کرد که منجر به ناتوانی در نگاه کردن ثابت می شود. همچنین به ندرت نیز دیده می شود که این بیماری به علت تومورهای مغزی و اختلالات عصبی شدید رخ می دهد.

انواع حالات در بیماری نیستاگموس چیست؟

آیا می خواهید بدانید که انواع حالات در بیماری نیستاگموس چیست؟ توجه داشته باشید که به طور کلی نیستاگموس به دو روش دسته بندی می شود که نوع اول آن بر اثرات جهش چشم که به صورت عرضی، عمودی، چرخشی یا آونگی حرکت می‌کند دسته بندی می شود. همچنین مهمترین مواردی که باعث بروز بیماری نیستاگموس شده است، موجب می‌شود که دو دسته دودوئک به وجود بیاید. مثلا فیزیولوژیکی که دسته اول است با تحریکات خاصی ایجاد شده است. نوع دوم این بیماری که پاتولوژیک نام دارد با ایجاد اختلالات دستگاه تعادلی مرکزی و با مصرف الکل ها و برخی داروها که موجب آسیب به رگ های مغزی و مشکلات مادرزادی می شود که در نهایت بیماری نیستاگموس در فرد بروز می کند.

هیات تحریریه وب سایت

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود