اورا چیست؟

جدول محتوایی

برچسب‌ها
آریپیپرازول چیست؟ اختلالات ژنتیکی به نام لوکودیستروفی اسپاستیسیتی، پاراپلژی، بیماری نرون حرکتی افسردگی سایکوتیک انوکساپارین چیست؟ دکتر حبیبه نژاد بیگلری بیماری HSP بیماری خود ایمنی بیماری میتوکندریال بیماریهای متابولیک چیست؟ بیماری پارکینسون بیماری کاناوان چیست؟ تری هگزیفنیدیل - آرتان تشنج حبیبه نژاد بیگلری داروهای ضد صرع داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی داروی توپیرامات چیست؟ داروی زیپکس چیست داروی ضد زوال عقل دکتر حبیبه نژاد بیگلری داروی نیترازپام چیست؟ درباره داروی لاکوزامید درباره داروی یونی ماید درباره منیزیم در درمان تشنج هایی که به سایر دارو پاسخ نداده است استفاده می شود درمان دمانس واسکولار دستور عمل اجرایی و ابزار غربالگری تکامل دونپزیل دکتر حبیبه نژاد بیگلری دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان دکتر حبیبه نژاد بیگلریفوق تخصص مغز و اعصاب کودکان رقیق کننده خون شبیه هپارین سیبلیوم فوق تخصص مغز و اعصاب فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فوق تخصص مغزو اعصاب کودکان فوق تخصص مغز و اعصای کودکان قرص رهاکین قرص ملاتونین چیست؟ لاکوزامید چیست؟درباره داروی لاکسا لوتیراستام لوپوس اریتماتوز نوار مغز چیست دکتر حبیبه نژاد بیگلری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویروس‌های هرپس سیمپلکس ویگاباترین کمک به درمان حمله های میگرن

اورا چیست؟

تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش ، یک پزشک باستانی در مورد علائم صرع می نوشت: “وقتی پزشکان پرسیدند حرکت در سر چگونه است ، [پسر دیگری] گفت: حرکت به سمت بالا مانند نسیم خنک است”. کلمه “اورا” از کلمه یونانی باستان “نسیم” آمده است – و به همین دلیل است که ما امروزه در صرع از کلمه اورا استفاده می کنیم.
بسیاری از افراد مبتلا به صرع اورا را تجربه می کنند. آنها اغلب به عنوان نشانه ای از اینکه فرد به زودی تشنج ‘بزرگتر’ خواهد یافت ، دیده می شوند (اگرچه گاهی اوقات اورای بدون تشنج در افراد وجود دارد). اورا ها دقیقاً چه چیزهایی هستند و وقتی یک اورا دارید به چه معناست؟

اورا چیست؟

اورا تغییر در درک شما از جهان است (نحوه دیدن ، شنیدن ، احساس ، چشیدن یا بو دادن) که برای برخی از افراد مبتلا به صرع یا میگرن اتفاق می افتد.
حقایق اصلی درباره اورا ها:
• اورا ها به طور معمول بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.
• اگر صرع دارید ، اورا ها نوعی تشنج است که به عنوان تشنج جزئی یا فوکال شناخته می شود. در این نوع تشنج ، شما هوشیار می مانید (از آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد آگاه هستید).
• برای بسیاری از افراد ، اورا قبل از تشنج دیگری ‘بزرگتر’ اتفاق می افتد که در آن آنها از هوش می روند. به همین دلیل بسیاری از مردم تصور می کنند که اورا ها به عنوان یک “هشدار” است.
• هر کس مبتلا به صرع می تواند اورا (Aura) داشته باشد ، اگرچه این بیماری در افرادی که صرع کانونی دارند بیشتر دیده می شود (جایی که تشنج در یک منطقه خاص از مغز شروع می شود).
• در یک مطالعه ، ۵۸٪ از افراد مبتلا به تشنج کانونی اورا داشتند ، در حالی که ۱۳٪ از افراد با تشنج ژنرالیزه آنها را تجربه می کنند.

علائم اورای تشنج

توصیف مردم اغلب برای اورا دشوار است و مردم آنها را به طرق مختلف تجربه می کنند. علائم شایع اورای تشنج شامل موارد زیر است:
• بصری: چشمک زدن چراغها ، تاری دید ، از دست دادن بینایی ، دیدن چیزهایی که در آنجا نیستند
• بو: بوهای نامطبوع ، مانند لاستیک پوسیده
• طعم: طعم های عجیب و غریب مانند فلز ، تلخی یا شوری
• برای تلفن های موبایل: شما ممکن است صداهای عجیب و غریب مانند زنگ یا وزوز را بشنوید ، و برخی از افراد آهنگ ها را می شنوند
• احساسات: شما ممکن است طیف وسیعی از احساسات مختلف را تجربه کنید ، مانند سبکی سر ، حالت تهوع (احساس بیماری) ، افزایش احساس در معده یا احساسات شدید مانند غم ، شادی ، وحشت یا ترس.
• دژاوو: بعضی از افراد مانند دفعه قبل چیزی را تجربه کرده اند حس دژاوو دارند.
اگرچه توصیف اورا ها دشوار است ، اما دانستن درباره آنها برای پزشک صرع می تواند مفید باشد. دلیل این امر این است که شما معمولاً هر بار اورای مشابه خواهید داشت – و این می تواند به پزشک شما بگوید که تشنج شما در کدام قسمت از مغز شروع می شود.
به عنوان مثال ، اگر همیشه هنگام اورا ، نورهای چشمک زن می بینید ، این می تواند به شما درکی از محل تشنج در مغز شما بدهد.

اورا های صرع می توانند مفید باشند

اورا های هر کس متفاوت است. برای برخی از افراد هیچ مسئله واقعی ایجاد نمی شود ، اما برای برخی دیگر اورا ها ترسناک هستند و آنها را از داشتن تشنج بزرگتر خبردار و مضطرب می کنند.

همانطور که ، اورا ها می توانند مفید باشند:

• آنها می توانند به پزشک شما کمک کنند تا در مورد علت تشنج شما اطلاعات بیشتری کسب کند
• آنها می توانند به شما کمک کنند تا ایمنی داشته باشید – با کشیدن ماشین خود به کنار جاده یا نشستن در گوشه ای
• می توانید برای تشنج از وقت خود برای رفتن به جایی آرام یا خصوصی استفاده کنید
• می توانید به افرادی که با آنها هستید بگویید که ممکن است به زودی تشنج رخ دهد ، بنابراین آنها می دانند چه کاری انجام دهند
• اگر یک محرک عصبی واگ (VNS) دارید ، می توانید با داشتن اورا ، دوز اضافی تحریک عصبی ارسال کنید ، که ممکن است به شما در جلوگیری از تشنج کمک کند.

«اورای» میگرن چیست؟

«اورای» میگرن به اختلال‌های بینایی یا حسی گفته می‌شود که در طول یک ساعت پیش از بروز این نوع سردرد رخ می‌دهد.

این اختلالات بینایی اغلب شامل ایجاد «نقطه کور» یا «اسکوتوم» در میدان بینایی می‌شود که ممکن است هر دو چشم را گرفتار کند، اما همیشه در یک طرف میدان بینایی (راست یا چپ) رخ می‌دهد.

اسکوتوم‌هایی که در بیماری‌های دیگر در میدان بینایی به وجود می‌آیند، معمولا سیاه به نظر می‌رسند، اما اسکوتوم‌ها در میگرن به طور شاخص سفید یا خاکستری (یا ندرتا رنگی) هستند.

اسکوتوم معمولا به صورت یک خط زیگزاگ سوسوکننده ظاهر می‌شود که به شکل یک هلال در یک طرف میدان بینایی (راست یا چپ) گسترش می‌یابد و نهایتا به ناحیه دید محیطی می‌رسد.

یک شکل رایج اسکوتوم اصطلاحا «الگوی استحکامات» نامیده می‌شود، چرا که الگوی خط‌های روشن هندسی در آن شبیه دیواره‌های قلعه‌های قرون وسطایی است.

اورا همچنین ممکن است به صورت اختلال حسی یک طرف بدن، به خصوص یک طرف صورت یا دست را گرفتار کند. گاهی افراد دستخوش «اورای زبانی» می‌شوند که باعث مشکلات گذرای حرف زدن می‌شود و در سکته‌ مغزی یا سکته‌ مغزی ناقص هم ممکن است بروز کند.

اورا در موارد بسیار نادری ممکن است باعث ضعف عضلات در یک پا، یک دست یا صورت شود که آن را «میگرن نیمه‌فلجی» می‌گویند.

تحریریه وب سایت

تب و تشنج در کودکان
درباره مغز چه سوالاتی دارید؟
درباره مغزمان بیشتر بدانیم
بپرسید
مغزمان را بیشتر بشناسیم

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود